پلاگین چیست؟ اصطلاح پلاگین یا Plug-in

در این آموزش به صورت بسیار مختصر (و تا حدی عمومی و غیرتخصصی) در حد معرفی، به واژه ی، پلاگین می‌پردازیم.

به صورت مختصر، پلاگین ها برنامه های کوچک و قابل نصب بر روی برنامه های بزرگ تری مانند وردپرس هستند که امکانات بیشتری را برای کار کردن با آن برنامه ها در اختیار ما میگذارند.

در پاسخ کامل تر به سوال پلاگین چیست؟ باید بگوییم نرم افزاری کوچک و کاربردی که برنامه های جانبی و تکمیل کننده ای را به برنامه اصلی وردپرس اضافه می کند پلاگین گویند.
این نرم افزار باعث می شود که کار کردن با وردپرس برایتان راحتر شود و شما از میان هزارها افزونه که در وردپرس مشاهده می کنید و با آنها روبرو هستید آن چه را که مورد نیازتان می باشد انتخاب کرده و از آن استفاده کنید.

افزونه ها

افزونه وردپرس چیست؟

اگر شما با دنیای وردپرس تا حدودی کار کرده باشید به‌طور حتم با افزونه‌ها آشنا هستید. البته ممکن است شما به‌طورکلی نسبت به افزونه شناخت نداشته باشید؛ که ما سعی داریم در این مقاله اطلاعات مفیدی را در خصوص افزونه‌ها و کارکرد آن‌ها برای شما شرح دهیم. همچنین در این مقاله سعی شده است که مهم‌ترین و کاربردی‌ترین افزونه‌های وردپرس را به شما معرفی کنیم، پس با ما همراه باشید.

مسلماً اولین سؤالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که افزونه چیست و چه کاربردی برای شما دارد؟ افزونه یا پلاگین وردپرس درواقع امکانات و ویژگی‌های جدیدی را به سایت شما اضافه می‌کند. به بیان ساده پلاگین‌ها یک سری کد هستند که به‌عنوان مکمل یک سایت عمل می‌کنند؛ و باعث کامل‌تر شدن ویژگی‌های یک سایت اینترنتی می‌شوند.

پلاگین‌ها به‌صورت کلی دو نوع دارند، پلاگین‌های رایگان و غیر رایگان، که تفاوت‌های بسیار زیادی با یکدیگر دارند. که مهم‌ترین آن‌ها میزان امکاناتی است که در اختیار شما قرار می‌دهدند.

افزونه‌های رایگان در مقایسه با افزونه‌های پولی امکانات بسیار کمتری را به شما ارائه می‌دهدند. حتی بیشتر این پلاگین‌های رایگان سازگاری مناسبی با سایت‌ها ندارند. شما با استفاده از افزونه‌های غیر رایگان می‌توانید ویژگی‌های منحصربه‌فرد بسیار زیادی را در اختیار داشته باشید.

لزوم نصب پلاگین وردپرس

اگر متوجه شدید افزونه وردپرس چیست حالا باید بدانید که داشتن برخی از افزونه‌ها برای هر سایت وردپرسی که قصد دارد موفقیت زیادی در این عرصه کسب کند ضروری است و شما به‌صورت حتم برای داشتن یک سایت با بازدید بالا نیاز به یک سری امکانات خاص دارید که از طریق افزونه‌های متنوع می‌توانید به آن‌ها دست پیدا کنید.

درست است که افزونه‌ها امکانات جدید و متنوعی را به سایت شما اضافه می‌کنند اما به این نکته توجه داشته باشید که در برخی مواقع ممکن است یک پلاگین با قالبی که در سایت خود استفاده می‌کنید سازگاری نداشته باشید و یا اینکه کارکرد آن برای سایت شما مفید نباشد.
به همین دلیل شما باید نسبت به کاربرد هر یک از افزونه‌ها شناخت کافی داشته باشید و بااطلاع کامل برای سایت خود افزونه انتخاب کنید.

ساختار افزونه‌های وردپرس

درنتیجه اینکه افزونه وردپرس چیست باید بدانید افزونه‌های وردپرس فایل‌هایی هستند که به‌صورت زیپ (که داخل این فایل زیپ یک یا چند پوشه و فایل PHP وجود دارد) به شما تحویل داده می‌شوند؛
و با نصب آنها روی سایتتان، می‌توانید امکانات بسیار زیادی را در عرض چند ثانیه به سایت خود اضافه کنید.

پلاگین

برخی از مهم ترین پلاگین های وردپرس:

1. WPForms

2. Yoast SEO

3. Mailchip

4. Akismet

5. W3 Total Cache

6. UpdraftPlus

7. WooCommerce

8. Duplicator

و …

برای اطلاعات بیشتر با مشاوران و متخصصان مهراس تیم نماس حاصل فرمایید.